ANMÄLAN/PROGRAM

Anmälan och betalning

 

Anmälan är stängd. Har du missat att anmäla dig? Kontakta din konsulent!

Du kan anmäla flera personer samtidigt och få en samlad faktura. Alla betalar sitt deltagande i förskott och anmälan är bindande, administrationsavgift om 25 kronor.

För Riksteaterföreningar ingår middagen i konferensavgiften. Övriga betalar 450 kronor. Det finns möjlighet att köpa din drinkbiljett till kvällens middag i Pelarsalen/foajén från kl. 11.00 lördag.
Deltagaravgift Riksteaterförening: 400 kronor per dag.
Deltagaravgift ej Riksteatern: 550 kronor per dag.
Hålltider & praktisk information
Detaljerna i programmet är inte helt spikade. Exakt info ges på plats i Kalmar. I år startar vi redan på fredagen för dig som vill vara på plats i god tid. Du kan välja att se Byteatern Kalmar länsteaters föreställning D-moll är ljusgröntKalmar Konstmuseum kl 19:00 fredag kväll, EXPOpris 150 kr per person. Biljetter bokas i anmälan.

I fliken ”På scenen!” kan du se vilka producenter som kommer presentera något från scenen.
I fliken ”På mässan” kan du se vilka organisationer som kommer finnas på plats vid mässbord någon eller båda dagarna.
EXTRA erbjudande för alla deltagare: fri entré på Kalmar Länsmuseum hela helgen!

Program med reservation för ändringar

Fredagen 1 februari 2019
19:00 Byteatern Kalmar länsteaters föreställning D-moll är ljusgrönt på Kalmar Konstmuseum
(pris 150 kr per person)

Lördagen 2 februari
10:00 Bonus! Föreläsning – mer info kommer!
11:00 Registrering öppnar
11:30 Lunch/mässa
13:00 Invigning i Romanhallen
13:15 Programmet börjar
15:15 Eftermiddagsfika
15:45 Programmet fortsätter
17.30 Programmet slut, egentid
18:30 Mingel/mässa i Glasverandan
19:30 Middag i Romanhallen
(För Riksteaterföreningar ingår middagen i konferenspriset 800 kronor, övriga betalar 400 kronor per person)

Söndag 3 februari
08:00 Mässan öppnar
08:30 Programmet börjar i Romanhallen
10:00 Förmiddagsfika/mässa i Glasverandan
10:30 Programmet fortsätter i Romanhallen
12:00 Lunch/mässa
13:30 Programmet fortsätter
15:15 Avslutning med fika
15:30 Slut

Praktisk information
Från klockan 11.00 på lördagen finns vi på plats i Kalmarsalens foajé och tar emot er med information och namnskyltar.

Förvaring av ytterkläder
I foajén finns obemannad garderob och låsbara skåp.


Måltider 

Lunch Lördag från kl 11:30
Lunch Kalmarsalen. Meny meddelas senare.

Middag Lördag kl 19:30 Romanhallen
På lördagskvällen blir det ”Festmiddag” med tre rätter, underhållning och dans. Middagen är inkluderad för deltagare från Riksteaterföreningar. Producenter och andra deltagare betalar 400 kr per middagsbiljett. Festmiddagen äger rum i Romanhallen  – alltså samma lokal som presentationerna äger rum i. Det finns ingen klädkod för festmiddagen men vill man klä sig extra fint och damma av sin gamla finkostym/klänning så är det ett trevligt tillfälle för detta! Förmingel i Glasverandan/mässhallen där den som vill kan köpa något drickbart.

Lunch Söndag kl 12:30
Lunch serveras på Stadshotellet och Hotell Witt. Båda hotellen ligger på gångavstånd från Kalmarsalen. Meny meddelas senare.

Specialkost
Behov av specialkost anmäls samtidigt som deltagandet, i samma länk.


Vägbeskrivningar, parkering & kartor

Klicka här för att komma till en digital karta över Kvarnholmen, med länkar till vägbeskrivning.


Parkeringar

Kontakta ditt hotell för att se om det finns möjlighet att ställa bilen på hotellets parkering. Det brukar gå bra till en extra kostnad.
Det finns också parkering utanför Kalmarsalen och på flera andra platser på Kvarnholmen.

 


Kontaktuppgifter till regional konsulent

Riksteatern Kalmar Län
Camilla Frosterud, camilla.frosterud@riksteatern.se 0703 85 02 73
Anna Flensburg, anna.flensburg@riksteatern.se (barn och unga)

Riksteatern Blekinge
Ann-Christin Bernhardsson, ann-christin.bernhardsson@riksteatern.se 0733 61 57 43

Riksteatern Halland
Lena Teveldal, lena.teveldal@riksteatern.se

Riksteatern Kronoberg
Iréne Kleven, irene.kleven@riksteatern.se 0708 19 07 98
Anya Johannesson, anya.johannesson@riksteatern.se

Riksteatern Jönköping
Jonna Ahlander, jonna.ahlander@riksteatern.se

Riksteatern Skåne
Erika Lundvall, erika.lundvall@riksteatern.se
Claes Forsell-Andersson, claes.forsell-andersson@riksteatern.se

Riksteatern Väst
Johan Ahlsell, johan.ahlsell@riksteatern.se
Frida Mehlin, frida.mehlin@riksteatern.se
Sanna Nyman, sanna.nyman@riksteatern.se