DELTAGANDE ARRANGÖRER

Anmälan

Anmälan är öppen! Klicka här för att komma till anmälningsformuläret
Anmälan stänger 31 januari kl 12.00.

Ett preliminärt schema är lagt för dagarna, där kan ni se vilka produktioner som kommer att visas på scen. Klicka här för att ladda ner schemat

Hålltider & praktisk information

Lördagen 24 februari
11.00 Registrering öppnar
12.00 Lunch
13.00 Invigning på Stora scen
13.30 Programmet börjar på Stora scen
15.15 Eftermiddagsfika
16.00 Program på Stora scen
18.00 Programmet slut, egentid
19.45 Middag

Söndag 25 februari
08.30 Programmet börjar i Lilla salen och på Stora scen
10.30 Förmiddagsfika
11.00 Program i Lilla salen och på Stora scen
12.30 Lunch/mässa
13.30-14.15 Program i Lilla salen
14.30-16.45 Program på Stora scen
17.00 Slut

Praktisk information
Från klockan 11.00 på lördagen finns vi på plats i Helsingborgs Stadsteaters foajé och tar emot er med information och namnskyltar.
Den biljett du får när du bokar din plats behöver du inte ha med dig.

Förvaring av ytterkläder
På både Helsingborgs Stadsteater och på Parapeten krävs mynt för att låsa in ytterkläderna.
Ta med dig en 1 krona för att kunna låsa in dina ytterkläder på Helsingborgs Stadsteater och ta med dig en 5 krona för att kunna låsa in dina ytterkläder på Parapeten vid kvällens middag. Du får tillbaks din slant när du hämtar ut dina kläder.


Måltider & Specialkost

Lunch Lördag kl 11.30, Dunkers Kulturhus
Lunch för arrangörer serveras i restaurangen på Dunkers Kulturhus. Dunkers ligger på gångavstånd från Helsingborgs Stadsteater. Meny meddelas senare.

Middag Lördag kl 19.45, Parapeten
På lördagskvällen blir det ”Festmiddag” med tre rätter, underhållning och dans för deltagande arrangörer. Festmiddagen äger rum på Parapeten, en restaurang belägen på piren nedanför Kulturhuset Dunkers. Det finns ingen klädkod för festmiddagen men vill man klä sig extra fint och damma av sin gamla fin-kostym/klänning så är det ett trevligt tillfälle för detta!

Lunch Söndag kl 12.30, Dunkers Kulturhus
Lunch för arrangörer serveras i restaurangen på Dunkers Kulturhus. Kulturhuset ligger på gångavstånd från Helsingborgs Stadsteater. Meny meddelas senare.

Specialkost
Behov av specialkost anmäls samtidigt som deltagandet, i samma länk. Personer som anmält någon form av specialkost eller allergi kommer att få en färgmarkering för detta på sin namnbricka.


Vägbeskrivningar, parkering & kartor

Klicka här för att komma till en digital karta över hela området, men länkar till vägbeskrivning.

Helsingborgs Stadsteater
Karl Johans gata 1, Heslingborg

Parkeringar
Kontakta ditt hotell för att se om det finns möjlighet att ställa bilen på hotellets parkering. Detta brukar gå bra till en extra kostnad.

Sidan Visit Helsingborg lotsar till flera olika parkeringar i centrum.
Karta till offentliga parkeringar i Helsingborgs stad >>


Kontaktuppgifter till regional konsulent

Riksteatern Skåne
Elisabet Ekwurtzel, elisabet.ekwurtzel@riksteatern.se
Erika Lundvall, erika.lundvall@riksteatern.se 0721-809066
Claes Forsell-Andersson, claes.forsell-andersson@riksteatern.se

Riksteatern Väst
Johan Ahlsell, johan.ahlsell@riksteatern.se
Louise Morberg, louise.morberg@riksteatern.se 0766516615
Sanna Nyman, sanna.nyman@riksteatern.se

Riksteatern Blekinge
Ingela Gånedahl, Ingela.ganedahl@riksteatern.se

Riksteatern Halland
Lena Teveldal, lena.teveldal@riksteatern.se

Riksteatern Kalmar Län
Camilla Frosterud, camilla.frosterud@riksteatern.se

Riksteatern Kronoberg
Anya Johannesson, anya.johannesson@riksteatern.se

Riksteatern Jönköping
Adam Starck, adam.starck@riksteatern.se